KuPS:n hyökkäykseen senegalilainen lainapelaaja Unkarista
![](https://pallotv.fi/wp-content/uploads/2022/01/KuPS.png)
Seuralla on osto-optio lainan päätteeksi.
KuPS:n hyökkäykseen saapuu viime hetken vahvistus. Kuopiolaisseura on tehnyt tätä kautta koskevan lainasopimuksen senegalilaisesta kärkimiehestä Matar Dieyestä. Hyökkääjän pelaajaoikeudet omistaa unkarilainen Debreceni VSC. Seurojen välisessä sopimuksessa on osto-optio.
Euroopan kentät ovat tuttuja 25-vuotiaalle Dieyelle. Hän pelasi viimeiset juniorivuotensa Italiassa, josta Dieye siirtyi lähes puoli vuotta kestäneen sopimuksettoman jakson jälkeen Maltalle Tarxien Rainbows FC -nimiseen seuraan. Maltalta tie jatkui Italian kautta Ukrainaan ja lopulta Kroatiaan, josta Debreceni osti Dieyen 50 000 euron siirtosummalla.
Dieyen peliaika Debrecenin edustusjoukkueessa on jäänyt vähäiseksi, minkä vuoksi hänet on nyt lainattu Kuopioon. Dieyellä on kuitenkin hyvä pelituntuma alla unkarilaisseuran reservijoukkueen kautta.
Kuten tuore topparihankinta Ibrahim Cissé myös Dieye on hartaan ja pitkään kestäneen rekrytointiprosessin tulosta.
– Matar on juuri sellainen erilainen hyökkääjätyyppi mitä olemme etsineet. Hänen tuoma pelillinen elementti on lisäarvo, jota olemme kaivanneet viime aikoina. Kunhan saamme pelaajan kanssa kokonaisia treeniviikkoja alle uskon hänen osoittavan arvonsa joukkueelle ja kannattajille, KuPS:n päävalmentaja Pasi Tuutti kommentoi seuran verkkosivuilla.
Artikkeliin liittyviä aiheita: