PalloTV - Huima urakehitys jatkuu - Lotta Lindström siirtyy Englantiin
TULEVAT PELIT:

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkösliiga

Ykkösliiga

Ykkösliiga

Ykkösliiga

Ykkösliiga

Veikkausliiga

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
01.02.2024

Huima urakehitys jatkuu – Lotta Lindström siirtyy Englantiin

HJK saa siirtokorvauksen viime kauden parhaasta maalintekijästään. Lindströmin lisäksi moni muukin liigassa loistanut pelaaja on siirtynyt Suomen rajojen ulkopuolelle.

HJK:n 19-vuotias hyökkääjä Lotta Lindström pakkaa laukkunsa ja siirtyy Englantiin. Lindström on tehnyt kolmi- ja puolivuotisen eli kauden 2026-27 loppuun asti kestävän sopimuksen London City Lionesses -seuran kanssa. London City pelaa Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. HJK saa naisten kotimaisessa jalkapallossa harvinaisen siirtokorvauksen Lindströmin sopimuksen purusta.

Lindströmin urakehitys on ollut rakettimaisessa nousussa. Vielä kolme vuotta sitten kaudella 2021 hän pelasi Mäkelänrinteen urheilulukion joukkueessa HFA Märskyssä 15-vuotiaiden poikien piirisarjaa. Sitä ennen hän tahkosi mm. naisten Kolmosta kasvattiseuransa Hyvinkään Palloseuran riveissä.

Kausi 2022 jäi Lindströmiltä kokonaan väliin polvivamman vuoksi. Haastavista lähtökohdista huolimatta Lindström heilutti verkkoja tiuhaan tahtiin viime kauden Kansallisessa Liigassa ja oli sarjan paras maalintekijä 17 osumallaan. Kahdeksan tehtyä maalia liigan talvikilpailussa Kansallisessa Cupissa sekä neljä kaappia Suomen Cupissa täydensivät Lindströmin saaliin 29 osumaan.

– Ulkomailla ammatiksi pelaaminen on ollut minun iso unelmani ja tavoitteeni pienestä lähtien. Olen todella innoissani nyt lähdössä toteuttamaan tätä unelmaa Englantiin. Olen saanut tosi hyvän kuvan seuran tavoitteista tuleville vuosille ja se oli yksi iso syy, minkä takia päädyin tähän vaihtoehtoon, Lindström kertoo HJK:n verkkosivuilla.

Kansallisesta Liigasta vilkas liikenne ulkomaille

Viime kauden jälkeen Kansallisesta Liigasta on lähtenyt ulkomaille jopa poikkeuksellisen paljon valovoimaisia tähtipelaajia.

Kuopion Palloseura on ollut siirtoliikenteen merkittävin antava osapuoli. Peräti kuusi pelaajaa viime kauden joukkueesta on jättänyt Suomen kentät taakseen.

Oona Siren matkasi Norjan pääsarjan Lillestrøm SK:hon kolmivuotisella sopimuksella. Tammikuun puolivälissä kerrottiin, että hänen siskonsa Emmin uusi seura on tanskalainen FC Nordsjælland. Sopimus on puolitoistavuotinen kestäen kauden 2024-25 loppuun saakka.

Anni Hartikainen pelaa jatkossa Ruotsissa FC Rosengårdissa. PK-35 Vantaan riveistä tullut Wilma Forsblom viihtyi Kuopiossa vain kauden. Hänen osoitteensa on Glasgow City FC kauden 2025-26 loppuun asti. Maalivahti Fanny Söderström puolestaan torjuu laukauksia itävaltalaisessa SPG FC Lustenau / Dornbirnissä.

KuPS:n keskikentälle kesän siirtoikkunassa tullut japanilaispelaaja Yuuka Kurosaki on siirtynyt Yhdysvaltoihin maan ammattilaisliigassa pelaavaan Racing Louisville FC:hen.

Yhdysvaltojen ammattilaisliigaan siirtyy myös FC Honkaa edustanut maalivahti Sofia Manner. Hän pelaa Orlando Priden riveissä. Pride maksoi sopimuksen purusta korvauksen, jota tiedotteessaan FC Honka kuvasi ennätykselliseksi Suomen naisjalkapallon historiassa.

Åland Unitedissa kolme kautta pelannut Dana Leskinen palloilee jatkossa Saksassa. Hänen nykyinen seuransa on Frauen-Bundesligan nousijajoukkue 1. FC Nürnberg. Myös sarjataulukon loppupään seuroista on siirrytty ulkomaille. PK-35:n pelaaja Minea Lassas kuuluu tällä kaudella ruotsalaisen KIF Örebron vahvuuteen.

Artikkeliin liittyviä aiheita: