PalloTV - Valokeilassa HIFK – urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström

Se suomalainen jalkapallosivusto

Extra
|
17.09.2021

Valokeilassa HIFK – urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström

Helsingissä pelataan ensi keskiviikkona yksi suomalaisen jalkapallokauden suurista otteluista, kun HJK ja HIFK asettuvat vastakkain Stadin derbyssä Bolt Areenalla. HJK:n tämän kauden voittokulku ei ole jäänyt keneltäkään huomaamatta. Samaan aikaan myös IFK on kaikessa hiljaisuudessa kivunnut sarjataulukossa kohti mitalisijoja, mitä moni ei olisi uskonut alkuvuoden turbulenssin jälkeen. Nyt yhdellä Veikkausliigan pienimmistä pelaajabudjeteista operoiva IFK painelee sarjan kärkikahinoissa niin kuin mitään ei olisi tapahtunut. PalloTV tapasi IFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnströmin ja kysyi, miten ihmeessä he onnistuivat siinä kaikessa?

IFK:ta ravisteli alkuvuodesta omistajavaihdos, jossa toimiva IFK-johto heivasi kiinalaisomistaja Lucas Jin Changin mäkeen ja otti seuran uudestaan omaan hallintaansa. Omistajavaihdoksen myötä IFK joutui erikoiseen tilanteeseen, jossa seuran talous piti pelastaa kiireellä ja joukkue koota lennossa.

Artikkeliin liittyviä aiheita: