PalloTV - "Eurooppapelit on meille näyteikkuna", manageri Hexi Arteva, FC Honka
TULEVAT PELIT:

Kansallinen Liiga

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Se suomalainen jalkapallosivusto

Extra
|
26.03.2023

”Eurooppapelit on meille näyteikkuna”, manageri Hexi Arteva, FC Honka

FC Hongan nykyinen liigataival on kestänyt puoli vuosikymmentä ja nyt on alkamassa kuudes peräkkäinen kausi pääsarjaan paluun jälkeen. FC Honka on miehittänyt liigan kärkisijoja koko ajan toissa vuoden notkahdusta lukuun ottamatta. Tällä kaudella seura on jo kohonnut HJK:n ykköshaastajaksi.

Missä espoolaisessa futiksessa nyt oikeasti mennään? PalloTV pääsi jututtamaan miestä, joka tietää vastauksen kysymykseen. FC Hongan manageri Hexi Arteva on henkilö, joka tekee tauotta töitä seuran taustalla ja jonka nimi vilahtelee lehdistötiedotteissa, mutta on harvemmin todellisissa parrasvaloissa.

Minkälainen analyysi FC Hongan organisaatiossa tehtiin viime kaudesta? Onko seuran yleinen kiinnostavuus kasvanut? Missä vaiheessa FC Hongan rakentaminen on menossa - onko kauden kynnyksellä tulossa vielä täsmähankintoja? Mitä manageri sanoo tulevista europeleistä? Mikä on FC Hongan tavoite?

Toimittaja: Aleksi Rouvinen

Artikkeliin liittyviä aiheita: