PalloTV - FC Inter irtisanoi Jarkko Wissin - Uudesta päävalmentajasta ei vielä tietoa

Ruutu on kotimaisen jalkapallon koti

Katso kaikki matsit! Ruutu+ alk. 6,95€/kk - kokeile maksutta!

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
06.11.2023

FC Inter irtisanoi Jarkko Wissin – Uudesta päävalmentajasta ei vielä tietoa

"Päävalmentajalla on seurassa tärkeä asema esimerkkinä arvomaailman mukaisesta toiminnasta. Emme kokeneet nykyisen päävalmentajan edustavan seuran arvoja", kommentoi Interin taustayhtiön hallituksen puheenjohtaja Nikolas Håkans.

FC Inter on vapauttanut päävalmentajansa Jarkko Wissin tehtävistään. Wiss ehti valmentaa turkulaisseuraa vain tämän kauden. Uuden päävalmentajan nimestä ei ole tietoa. Liigajoukkue valmistautuu tulevaan kauteen toistaiseksi muun valmennusryhmän johdolla.

FC Interin tiedote irtisanomisen syistä on niukkasanainen. Potkujen perusteena on pidetty seuran arvomaailman vastaisia toimia.

- Päävalmentajalla on seurassa tärkeä asema esimerkkinä arvomaailman mukaisesta toiminnasta. Emme kokeneet nykyisen päävalmentajan edustavan seuran arvoja. Päätös on tehty perusteellisen selvitysprosessin tuloksena, FC Inter Turku Oy:n hallituksen puheenjohtaja Nikolas Håkans kommentoi seuran kotisivuilla julkaistussa tiedotteessa.

MTV Urheilun saamien tietojen mukaan Wiss olisi käyttäytynyt epäasiallisesti FC Interin naispuolista työntekijää kohtaan 27. lokakuuta järjestetyssä tilaisuudessa.

Artikkeliin liittyviä aiheita:

Muita uutisia