PalloTV - SJK järjesteli valmennuskuvionsa - Grievelle ylennys liigajoukkueen valmentajaksi
TULEVAT PELIT:

Ykkönen

Ykkösliiga

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
05.12.2023

SJK järjesteli valmennuskuvionsa – Grievelle ylennys liigajoukkueen valmentajaksi

Arttu Aromaa nousee SJK Akatemian päävalmentajaksi. Niko Hasa ottaa haltuunsa Kakkoseen nousseen SJK Akatemian kakkosjoukkueen. UEFA Pro -lisenssin omaava Toni Lehtinen palaa Jyväskylästä SJK:n palvelukseen.

SJK:n valmennuskuviot ovat piirtyneet selviksi. Liigajoukkueen päävalmentajaksi nousee skotlantilainen Stevie Grieve, joka veti Ykkösessä pelannutta seuran akatemiajoukkuetta pääosan viime kaudesta. Grieve palkattiin SJK Akatemian päävalmentajaksi sen jälkeen, kun hänen edeltäjänsä Brian Page vetäytyi sairaslomalle.

Grieven johdolla SJK Akatemia aiheutti liigapomoille unettomia öitä etenemällä liigakarsinnan toiseen vaiheeseen. Herrojen helpotukseksi Gnistan nousi jatko-ottelun maaleilla yksiosaisena pelatun karsinnan voittoon.

Onnistunut kausi saikin SJK:n päättäjien katseet kohti Grieveä, kun espanjalaisluotsi Joaquín Gómez suuntasi Lähi-Itään jatkamaan valmennusuraansa.

– Stevie suoriutui viime kaudella ilmiömäisesti ja hän on kaikilta osin sopiva palanen strategiaamme ja toimintatapoihimme. Hänen ominta aluettaan on nuorten pelaajien kehittäminen sekä aggressiivinen hyökkäävä jalkapallo. Tätä haluamme myös edustusjoukkueeltamme Veikkausliigassa, SJK:n tekninen johtaja Richie Dorman kommentoi seuran verkkosivuilla.

Nimityksen ongelmaksi muodostuu Grieven koulutus. Hänellä on UEFA:n A-lisenssi, mutta pääsarjajoukkueen päävalmentajalta vaadittava UEFA Pro -koulutus puuttuu. SJK pyrkii saamaan Grieven koulun penkille mahdollisimman pian.

– Teemme nyt töitä sen eteen, että täytämme Veikkausliigan lisenssiehdot tavalla, joka mahdollistaa Stevien osaamisen hyödyntämisen edustusjoukkueessamme, Dorman sanoo SJK:n verkkosivuilla.

SJK:n takaporttina toimii Toni Lehtinen, joka palaa Jyväskylästä Seinäjoelle. Kaksi viimeistä kautta jyväskyläläisen JJK:n peräsimessä olleesta Lehtisestä tulee SJK:n liigajoukkueen kakkosvalmentaja. Hänen takataskussaan on tarvittava UEFA Pro -paperi.

Valmennusjärjestelyiden myötä 28-vuotias Arttu Aromaa ottaa vastuulleen SJK Akatemian valmentamisen. Akatemian kakkosjoukkue, joka nousi ensimmäistä kertaa Kakkoseen, saa valmentajakseen 30-vuotiaan Niko Hasan. Hän saa vastuulleen myös Kuortaneen jalkapallolukion. Hasa toimi viime kauden eri tehtävissä Ilveksen organisaatiossa.

SJK:n toimihenkilöiden joukkoon liittyy myös englantilainen Ash Civil. Hänestä tulee talenttivalmentaja, joka saa myös vastuulleen pelaajien tukemisen siirtymävaiheessa akatemian kahden joukkueen välillä.

SJK jatkaa neuvotteluja muiden toimihenkilöiden kanssa joukkueiden valmennus- ja taustaryhmien täydentämiseksi.

Artikkeliin liittyviä aiheita: