PalloTV - Portugalilainen konkariveskari FF Jaron maalille

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
04.02.2025

Portugalilainen konkariveskari FF Jaron maalille

Nousija rakentaa tietoisesti joukkuettaan puolustuspään kautta.

30-vuotias portugalilainen Miguel Santos on Veikkausliigaan nousseen FF Jaron uusi ykkösmaalivahti. Sopimus kattaa tämän kauden.

Santos on kokenut pelaaja, ja hän on uransa aikana kiertänyt useita maita. Kotimaansa lisäksi Santos on pelannut Englannissa, Hollannissa, Romaniassa ja Kyproksella. Jaron paitaan hän saapuu Portugalin kolmannen sarjatason Anadia FC:stä.

Santosin uralle mahtuvat mm. Port Vale, Fortuna Sittard ja Roda JC. Romaniassa hän on pelannut maan pääsarjaa.

FF Jaron päävalmentaja Niklas Vidjeskog on erittäin tyytyväinen Santosin tasoisen kalan uitua pienen nousijan verkkoon.

– Tällaisia sopimuksia ei ole koskaan helppoa saada maaliin. Yleensä pelaajat haluavat miettiä ja katsella vaihtoehtoja, joten on hienoa, että saimme Santosin tänne, Vidjeskog lausuu Jaron verkkosivuilla.

– Etsimme kokenutta ykkösveskaria ja sellaisen saimme. Santos on rutinoitunut ja isokokoinen maalivahti, jolla on myös hyvät jalat. Olen luottavainen, että hän on hyvä maalivahti liigatasolla, Vidjeskog kuvailee tuoretta hankintaa.

Joukkue rakentuu puolustuspään kautta

Jaron hankinnat ovat toistaiseksi keskittyneet puolustuspäähän. Santosin lisäksi uusia alakerran nimiä ovat FC Interin reserveistä tullut Oliver Kangaslahti, vapailta markkinoilta napattu ghanalais-alankomaalainen Robin Polley ja Fär-saarten liigassa 07 Vesturissa viimeksi pelannut ruotsalainen Erik Gunnarsson.

Vidjeskogin mukaan puolustuksen rakentaminen ensin on tietoinen valinta.

– Se on ollut ajatus, että on helpompi rakentaa alhaalta päin. Talvella on helpompi ajaa runko sisään puolustussuuntaan. Hyökkäyspäähän on helpompaa tehdä muutoksia myöhemmin, Vidjeskog kertoo FF Jaron verkkosivuilla.

Pelkästään puolustusta Jaro ei ole vahvistanut. Seura on tehnyt sopimuksen ruotsalaisen laitahyökkääjän Samouil Izountouemoin kanssa. Izountouemoi pelasi viime kauden lopun Gefle IF:ssä.

Omista nuorista liigasopimuksen ovat saaneet Elliot Holmäng, Felix Kass ja Rudi Vikström. Viime kaudella kolmikko pelasi otteluita Jaron akatemiajoukkueessa, seuran junioreissa ja reservijoukkue JBK:ssa. Holmäng sai minuutteja myös VIFK:n B-pojissa, joka pelasi ikäluokan SM-karsintasarjaa talvella.

Artikkeliin liittyviä aiheita: