PalloTV - Malolo palaa Helsinkiin HIFK:n paidassa
TULEVAT PELIT:

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
07.01.2022

Malolo palaa Helsinkiin HIFK:n paidassa

Obed Malolon pelit jatkuvat Helsingin IFK:ssa. Hän on solminut seuran kanssa vuoden mittaisen pelaajasopimuksen. Malolo palaa Helsinkiin pitkältä pohjoisen kiertueelta. Hän pelasi viisi kautta SJK:ssa ja RoPS:ssa sekä viimeksi AC Oulussa, josta Malolo siirtyy HIFK:n riveihin.

Malolo pelasi ensimmäiset miesten pelit jo kaudella 2013, jolloin hän tahkosi lähes täyden sarjan Kakkosen otteluita Klubi 04:n paitaa kantaen. Seuraavat kolme kautta Malolo pelasi HJK:ssa. Veikkausliigaotteluita hänellä on jo 114, vaikka Malolo on vasta 24-vuotias.

Malolo on edustanut Suomea nuorten maajoukkueissa.

Sekä seura että pelaaja odottavat ensi kaudesta suuria. Malolo itse tähtää ulkomaille HIFK:n kautta.

– Tästä tulee toivottavasti minulle se todellinen läpimurtokausi, joka luo lopulta pohjan uralle ulkomailla. Aion tehdä töitä kovalla asenteella ja pelata aina loppuun asti, Malolo kommentoi HIFK:n verkkosivuilla.

HIFK:llä on nyt yhdeksän pelaajasopimusta. Malolo on seuran kolmas uusi pelaaja alkavalle kaudelle.

Artikkeliin liittyviä aiheita: