PalloTV - Malolo palaa Helsinkiin HIFK:n paidassa
TULEVAT PELIT:

Suomen Cup

Suomen Cup

Veikkausliiga

Kansallinen Liiga

Kansallinen Liiga

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkönen

Ykkösliiga

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
07.01.2022

Malolo palaa Helsinkiin HIFK:n paidassa

Obed Malolon pelit jatkuvat Helsingin IFK:ssa. Hän on solminut seuran kanssa vuoden mittaisen pelaajasopimuksen. Malolo palaa Helsinkiin pitkältä pohjoisen kiertueelta. Hän pelasi viisi kautta SJK:ssa ja RoPS:ssa sekä viimeksi AC Oulussa, josta Malolo siirtyy HIFK:n riveihin.

Malolo pelasi ensimmäiset miesten pelit jo kaudella 2013, jolloin hän tahkosi lähes täyden sarjan Kakkosen otteluita Klubi 04:n paitaa kantaen. Seuraavat kolme kautta Malolo pelasi HJK:ssa. Veikkausliigaotteluita hänellä on jo 114, vaikka Malolo on vasta 24-vuotias.

Malolo on edustanut Suomea nuorten maajoukkueissa.

Sekä seura että pelaaja odottavat ensi kaudesta suuria. Malolo itse tähtää ulkomaille HIFK:n kautta.

– Tästä tulee toivottavasti minulle se todellinen läpimurtokausi, joka luo lopulta pohjan uralle ulkomailla. Aion tehdä töitä kovalla asenteella ja pelata aina loppuun asti, Malolo kommentoi HIFK:n verkkosivuilla.

HIFK:llä on nyt yhdeksän pelaajasopimusta. Malolo on seuran kolmas uusi pelaaja alkavalle kaudelle.

Artikkeliin liittyviä aiheita: