PalloTV - VPS vahvistui merkittävästi kauden kynnyksellä
TULEVAT PELIT:

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Suomen Cup

Se suomalainen jalkapallosivusto

Uutinen
|
07.03.2025

VPS vahvistui merkittävästi kauden kynnyksellä

Maissa Fall (kuvassa vas.) ja Tyler Reid ovat tehneet sopimukset seuran kanssa.

VPS on tehnyt kaksi hankintaa, kun kauden avaukseen on kuukausi aikaa. Seura teki sopimukset senegalilais-italialaisen keskikenttäpelaaja Maissa Fallin (kuvassa vas.) ja englantilaisen puolustajan Tyler Reidin (kuvassa oik.) kanssa. Molempien paperi kattaa tämän kauden.

Puolentoista pelaamansa kauden aikana Fall on noussut Veikkausliigan ulkomaalaispelurien eturiviin. Vaasaan hän siirtyy FC Hakasta, jossa Fall ehti pelata 40 liigaottelua ja tehdä niissä kymmenen maalia. Fall tuli Hakaan puolalaisesta Sandecja Nowy Saczista kesän 2023 siirtoikkunassa.

VPS:n tiedotteessa päävalmentaja Jussi Nuorela asettelee sanansa diplomaattisesti, sillä hänen toivelistan ykkösenä on hyökkääjän löytyminen.

- Vaikka Maissa pelasi keskikentällä viime kaudella, hän kuitenkin viimeisteli kahdeksan osumaa. Hän ei ole puhdas hyökkääjä, jota olemme etsineet, mutta uskomme saavamme hänestä hyökkäävään rooliin hyvän pelaajan, Nuorela kommentoi.

Reidillä alkaa neljäs kausi Suomen sarjoissa

Reid on paluumuuttaja. Hän pelasi FF Jarossa kauden 2021, minkä jälkeen VPS poimi hänet liigaan. Reidin ensimmäinen visiitti Vaasassa kesti kaudet 2022 ja 2023. VPS:stä hän siirtyi moldovalaiseen FC Sheriffiin, jonka kanssa tehty sopimus päättyi vuodenvaihteessa. Reid saapuu VPS:n palvelukseen siis vapailta markkinoilta.

- Tuttu pelaaja palaa. Todella laadukas, monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan myös topparilinjassa wing-backin lisäksi. Saamme lisää vaihtoehtoja puolustukseen hänen kauttaan, päävalmentaja Nuorela kommentoi VPS:n lehdistötiedotteessa.

Reidin kaudessa on ylimääräistä jännitystä, sillä hänen veljensä Jayden on tehnyt sopimuksen IFK Mariehamnin kanssa.

Artikkeliin liittyviä aiheita: